packagekit - en to sv translation catalogue (89 entries)

en: Accept EULA
sv: Acceptera slutanvändaravtal

en: Authentication is required to accept a EULA
sv: Autentisering krävs för att acceptera ett slutanvändaravtal

en: Authentication is required to change software source parameters
sv: Autentisering krävs för att ändra parametrar för programvarukällor

en: Authentication is required to install a local file
sv: Autentisering krävs för att installera en lokal fil

en: Authentication is required to install a package
sv: Autentisering krävs för att installera ett paket

en: Authentication is required to install a security signature
sv: Autentisering krävs för att installera en säkerhetssignatur

en: Authentication is required to refresh the package lists
sv: Autentisering krävs för att uppdatera paketlistorna

en: Authentication is required to remove packages
sv: Autentisering krävs för att ta bort paket

en: Authentication is required to rollback a transaction
sv: Autentisering krävs för att rulla tillbaka en transaktion

en: Authentication is required to update all packages
sv: Autentisering krävs för att uppdatera alla paket

en: Authentication is required to update packages
sv: Autentisering krävs för att uppdatera paket

en: Change software source parameters
sv: Ändra parametrar för programvarukällor

en: Further authentication is required to install an untrusted local file
sv: Ytterligare autentisering krävs för att installera en opålitlig lokal fil

en: Install local file
sv: Installera lokal fil

en: Install package
sv: Installera paket

en: Install security signature
sv: Installera säkerhetssignatur

en: Install untrusted local file
sv: Installera opålitlig lokal fil

en: Refresh package lists
sv: Uppdatera paketlistor

en: Remove package
sv: Ta bort paket

en: Rollback to a previous transaction
sv: Rulla tillbaka till en tidigare transaktion

en: Update all packages
sv: Uppdatera alla paket

en: Update package
sv: Uppdatera paket

en: Update detail
sv: Uppdateringsinformation

en: A system restart is required
sv: En omstart av systemet krävs

en: A logout and login is required
sv: En utloggning och inloggning krävs

en: An application restart is required
sv: En omstart av programmet krävs

en: Please enter a number from 1 to %i:
sv: Ange ett tal från 1 till %i:

en: Could not find a package match
sv: Kunde inte hitta ett matchande paket

en: There are multiple package matches
sv: Det finns flera matchande paket

note: find out what package the user wants to use
en: Please enter the package number:
sv: Anget paketets nummer:

en: Could not find a package with that name to install, or package already installed
sv: Kunde inte hitta ett paket med det namnet att installera, eller så är paketet redan installerat

en: Could not find a package with that name to remove
sv: Kunde inte hitta ett paket att ta bort med det namnet

en: The following packages have to be removed
sv: Följande paket kommer att tas bort

note: get user input
en: Okay to remove additional packages?
sv: Ok att ta bort ytterligare paket?

en: Cancelled!
sv: Avbruten!

en: Could not find a package with that name to update
sv: Kunde inte hitta ett paket att uppdatera med det namnet

en: Could not find what packages require this package
sv: Kunde inte hitta vilka paket som kräver detta paket

en: Could not get dependencies for this package
sv: Kunde inte få beroenden för detta paket

en: Could not find details for this package
sv: Kunde inte hitta detaljer om detta paket

en: Could not find the files for this package
sv: Kunde inte hitta filerna för detta paket

en: Package description
sv: Paketbeskrivning

en: Package files
sv: Paketfiler

en: No files
sv: Inga filer

note: get user input
en: Okay to import key?
sv: Ok att importera nyckeln?

en: Did not import key
sv: Importerade inte nyckeln

note: get user input
en: Do you agree?
sv: Samtycker du?

en: Did not agree to licence, task will fail
sv: Godkände inte licensen, åtgärden kommer att misslyckas

en: The daemon crashed mid-transaction!
sv: Demonen kraschade mitt under transaktionen!

note: header
en: PackageKit Console Interface
sv: Konsollgränssnitt för PackageKit

en: Subcommands:
sv: Underkommandon:

en: Show extra debugging information
sv: Visa extra felsökningsinformation

en: Show the program version and exit
sv: Visa programversion och avsluta

en: Set the filter, e.g. installed
sv: Ange filtret, t.ex. installed

en: Exit without waiting for actions to complete
sv: Avsluta utan att vänta på att åtgärder ska färdigställas

en: Could not connect to system DBUS.
sv: Kunde inte ansluta till systemets DBUS.

en: You need to specify a search type
sv: Du behöver ange en söktyp.

en: You need to specify a search term
sv: Du måste ange en sökterm

en: Invalid search type
sv: Ogiltig söktyp

en: You need to specify a package or file to install
sv: Du behöver ange ett paket eller fil att installera

en: You need to specify a type, key_id and package_id
sv: Du behöver ange en type, key_id och package_id

en: You need to specify a package to remove
sv: Du behöver ange ett paket att ta bort

en: You need to specify a eula-id
sv: Du behöver ange ett eula-id

en: You need to specify a package name to resolve
sv: Du behöver ange ett paketnamn att lösa

en: You need to specify a repo name
sv: Du behöver ange ett förrådsnamn

en: You need to specify a repo name/parameter and value
sv: Du behöver ange ett förrådsnamn/parameter och värde

en: You need to specify a time term
sv: Du behöver ange en tidsterm

en: You need to specify a correct role
sv: Du behöver ange en korrekt roll

en: Failed to get last time
sv: Misslyckades med att få senaste tid

en: You need to specify a package to find the details for
sv: Du behöver ange ett paket att söka information om

en: You need to specify a package to find the files for
sv: Du behöver ange ett paket att söka efter filerna för

en: Option '%s' not supported
sv: Flaggan "%s" stöds inte

en: Command failed
sv: Kommandot misslyckades

en: You don't have the necessary privileges for this operation
sv: Du har inte den nödvändiga behörigheten för denna åtgärd

en: PackageKit Monitor
sv: Övervakare för PackageKit

en: Could not open database: %s
sv: Kunde inte öppna databasen: %s

en: You probably need to run this program as the root user
sv: Du behöver antagligen köra detta program som root-användaren

en: Startup failed due to security policies on this machine.
sv: Uppstart misslyckades på grund av en säkerhetspolicy på denna dator.

en: This can happen for two reasons:
sv: Detta kan inträffa av två anledningar:

en: The correct user is not launching the executable (usually root)
sv: Den korrekta användaren startar inte den körbara filen (vanligtvis root)

en: The org.freedesktop.PackageKit.conf file is not installed in the system /etc/dbus-1/system.d directory
sv: Filen org.freedesktop.PackageKit.conf är inte installerad i systemetkatalogen /etc/dbus-1/system.d

en: Packaging backend to use, e.g. dummy
sv: Paketingsbakände att använda, t.ex. dummy

en: Daemonize and detach from the terminal
sv: Demonisera och koppla loss från terminalen

en: Disable the idle timer
sv: Inaktivera tidsgräns för inaktivitet

en: Show version and exit
sv: Visa version och avsluta

en: Exit after a small delay
sv: Avsluta efter en mindre fördröjning

en: Exit after the engine has loaded
sv: Avsluta efter att motorn har lästs in

en: PackageKit service
sv: PackageKit-tjänst

en: Cannot connect to the system bus
sv: Kan inte ansluta till systembussen

en: Error trying to start: %s
sv: Fel vid försök att starta: %s
